۱۳۹۶/۰۱/۱۵
آفتاب آمد دلیل آفتاب؛

پیشتازی خراسان شمالی در صدور مجوز جذب سرمایه های خارجی پس از برجام

انتشار گزارش اخیر وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره مقایسه میزان جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور، پیش و پس از برجام و عملکرد یک سال اخیر، بار دیگر گواهی بود بر آمار اعلام شده از سوی مقام عالی دولت در خراسان شمالی که در چند نوبت، بر پیشتازی این استان در فهرست کشوری صدور مجوز جذب سرمایه گذاری خارجی تأکید کرده بود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، گزارش وزارتی اخیر که با عنوان: "نگاهی به نتایج برجام؛ آلمان در صدر کشورهای سرمایه گذار در ایران/ خراسان شمالی پیشتاز در جذب سرمایه های خارجی" در پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شده، تصریح کرده است که در بازه زمانی یکم دی ماه 1394 تا دهم اسفند 1395 درمجموع 12 میلیارد و 48 میلیون و 968هزار دلار سرمایه گذاری خارجی به تصویب رسیده که در این میان، خراسان شمالی با مجوز جذب بیش از 3 میلیارد و 378 میلیون دلار در صدر استان های کشور قرار گرفته است. هم چنین آلمان با 3 میلیارد و 962 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی مصوب برای 17 طرح جدید، در صدر کشورهای سرمایه گذار در ایران قرار دارد و پس از آن، اسپانیا با 3 میلیارد و 200 میلیون دلار جای گرفته است.
این اعداد و ارقام همگی حاکی از این است که با اجرای برجام، درهای اقتصاد کشور به سوی جهانیان برای تعامل سازنده و همکاری های مشترک گشوده شده است.
درمورد این آمار و پیشتازی خراسان شمالی در این فهرست چند نکته حائز اهمیت است.
نخست آن که این اعداد و ارقام، پاسخ دوباره ای است به کسانی که دستاوردهای این توافق تاریخی در عرصه سیاست بین الملل را زیرسؤال می برند و تحریم های رفع شده در پی اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ایران و کشورهای 1+5 (برجام) را صرفا روی کاغذ می خوانند و با وجود روشنگری های مسئولان کشورمان، هم چنان به انتقادهای غیرمنصفانه و گمانه زنی اشتباه خود مبنی بر بی تمایلی طرف های خارجی برای مشارکت و سرمایه گذاری در ایران ادامه می دهند.
دوم آن که، همان گونه که استاندار خراسان شمالی بارها تأکید داشته است، این آمار مربوط به مجوزهای جذب سرمایه های خارجی بوده و برای عملیاتی شدن آن ها باید پیگیری لازم از سوی دستگاه های متولی با حمایت از سرمایه گذاران در دستور کار قرار گیرد تا اجرایی شدن کامل آن ها را شاهد باشیم.
سوم آن که صرف صدور این مجوزها نشان دهنده آن است که دستگاه های مسئول در خراسان شمالی با راهبری استانداری به عنوان دستگاه حاکمیتی در استان، شرایط صدور و جذب سرمایه های داخلی و خارجی را تسهیل کرده اند و به سان گذشته نیست که برخی متقاضیان سرمایه گذاری در استان شکوه داشتند که سختگیری های بیش از حد سازمان های مسئول صدور مجوز سرمایه گذاری، خود مانعی بزرگ در مسیر جذب و ماندگاری سرمایه ها به شمار می رفته است.
چهارم آن که با توجه به وجه غالب مجوزهای صادرشده برای سرمایه گذاری خارجی در استان که در حوزه انرژی اعم از انرژی های نو و تجدید پذیر و انرژی های فسیلی طبقه بندی می شود، می توان چنین نتیجه گرفت که با اجرایی شدن حتی بخشی از این طرح ها، خراسان شمالی در آتیه نزدیک حرف های زیادی در عرصه تأمین انرژی کشور برای گفتن خواهد داشت. به ویژه اگر طرح های احداث نیروگاه های بادی و خورشیدی استان عملیاتی شود، از آن پس می توان ورود این خطه به جرگه استان های سبز و دوستدار محیط زیست را هم جشن گرفت.
و نکته پایانی این که، دولت یازدهم به طور جدی باور دارد که تقویت تولید و ایجاد اشتغال در کشور، رابطه مستقیمی با سطح مشارکت بخش غیردولتی و ورود فعالانه سرمایه گذاران داخلی و خارجی دارد و بدون آن، توسعه تولید اشتغالزا و حل معضل بیکاری میسر نیست. با همین نگاه و رویکرد هم بوده که در صدور مجوز فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی سرمایه گذاری، بیشترین همکاری و تسهیلگری شرایط انجام می شود. اینک نیز این بخش خصوصی است که باید با عملیاتی کردن طرح های مصوب سرمایه گذاری، توان و قابلیت های خود برای حضور در بخش های کلان اقتصاد کشور را به اثبات برساند و در توسعه همه جانبه آن نفش آفرینی داشته باشد./


منبع : معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع
تعداد بازدیدها : ۲۱
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

اخبار استانداری
        
اخبار برگزیده